1392/11/28 دوشنبه

آشنایی با دانشگاه پیام نور

جمهوری اسلامی ایران با پیشینه هفت هزار سال تمدن برای برهه­هایی از زمان طلایه­دار علم و فناوری جهان بوده است.دانشگاه پیام نور، دانشگاهی است با هویت اسلامی-ایرانی که با هدف دستیابی به آموزش عالی برای همه، همه جا و همه وقت تأسیس شد.آموزش باز، افق­های جدید آموزش عالی فارغ از محدودیت­های زمان و مکان را فراهم می سازد. دانشگاه پیام نور تلاش می کند سیستم یادگیری منحصر به فردی را ایجاد کند که به بهترین نحو پایدار، قابل دسترس، متوازن و از کیفیت بالایی برخوردار باشد. این دانشگاه به عنوان بزرگترین دانشگاه دولتی در برآورده نمودن نیاز ارتقای آموزش عالی در میان گروه­های مختلف اجتماعی در کشور و به ویژه در سطح بین الملل و در میان کشورهای اسلامی موفق بوده است دستاورهای دانشگاه پیام نورطی سالهای گذشته عبارتند از: اشتغال به تحصیل بیش از یک میلیون دانشجو در سال1390در این دانشگاه، اشتغال به تحصیل حدود 30 درصد از کل دانشجویان کشور در این دانشگاه، توسعه بیش از 500 مرکز و واحد دانشگاهی دراقصی نقاط کشور، کسب رتبه دوم آسیا، رتبه ششم جهان در میان دانشگاههای باز و از راه دور، کسب رتبه برتر فرهنگی دانشگاه­های ایران در سال 1389، کسب رتبه برتر خدمت رسانی به دانشجویان شاهد و ایثارگر در سال90.و ازمزایای این نظام آموزشی می­توان به دانشجو محوری بودن، امکان مطالعه مستقل، پوشش فراگیر ارائه دروس در وقت کمتر از لحاظ حضور ضروری دانشجو و در نتیجه کاهش هزینه­ها و درعین حال اثر بخشی آموزش اشاره کرد.

دانشگاه پیام نور استان مرکزی
دانشگاه پیام نور استان مرکزی با دارا بودن 13 مرکز و واحد دانشگاهی در شهر­های مختلف استان مرکزی و با برخورداری از حدود 000/32 دانشجو در گروههای علوم انسانی علوم پایه فنی  و مهندسی و علوم کشاورزی و در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، یکی از قطبهای برجسته آموزش عالی در سطح استان مرکزی بوده به نحوی که قریب به 25% کل دانشجویان استان در این دانشگاه مشغول به تحصیل می باشند. این دانشگاه از ابتدای تأسیس خود در سال 1368 تاکنون در راستای رسالت و ماموریت اصلی خود که «توسعه آموزش عالی برای همه، همه جا و همه وقت » بوده است به خوبی و شایستگی انجام وظیفه نموده و امکان تحصیل در آموزش عالی در مقطع کارشناسی را برای همه شهروندان شریف شهرستانهای مختلف استان فراهم نموده است.
تاریخچه دانشگاهی
   دانشگاه پیام نور کمیجان در شهریور ماه 1385 به طور رسمی افتتاح شد و از 62 نفر دانشجو در رشته حقوق ثبت نام به عمل آمد و از بهمن ماه 1385 فعالیت خود را رسماً آغاز نمود. در حال حاضر بیش از1100نفر دانشجو در 17رشته تحصیلی مشغول به تحصیل هستند.
تجهیزات آموزشی و دانشگاهی
 شایان ذکـر است این دانشـگاه باتوجه به این که برای ایجاد قابلیتهای تخصصی و مهارت آموزی با تکیه بر تجهیزات نوین و ویدئو پروژکتور و نمایشگر اسلاید پاور پوینت وسیستم DVDاهمیت ویژه ای قایل است لذا ارائه این خدمات در دوران دانشجویی از اهم فعالیت­های این واحد می­باشد. و همچنین این واحد به وسایل آزمایشگاهی و سایت رایانه مجهز بوده که جهت برگزاری کلاس­های عملی و دروس مرتبط فعال است. مضاف بر این
درامور اداری، آموزشی و فرهنگی دانشگاه مجهز به امکانات مرتبط می باشد.
کتابخانه
 کتابخانه واحد کمیجان با برخورداری از3000جلدکتاب در حال ارائه خدمات به اساتید و دانشجویان می­باشد که در آینده‌ای نزدیک شاهد تجهیز هر چه بیشتر این بخش خواهیم بود لازم به ذکراست واحد­های دیداری شنیداری دراین مرکز با ارائه اقلام کمک آموزشی چون نوارهای صوتی وتصویری، لوح‌های فشرده و فایل‌های پاور پوینت در حال خدمت رسانی به دانشجویان می باشد.
حوزه فرهنگی و دانشجویی
از آنجا که رسالت دانشگاه علاوه بر توسعه علمی و پژوهشی، ارتقای فرهنگ جامعه را نیزدربرداردلذا در راستای­این­مهم نهادهای دانشجویی­ به نامهای­کانون فرهنگی هنری و انجمن­های­علمی­مشغول به ­فعالیت هستند و هم اکنون کانونها و انجمن های علمی به منظور پاسخگویی­ به ­نیازهای متنوع ­و رشدخلاقیت ­های­علمی ­و فرهنگی دانشجـویان، ارتقاء سطح همکاری جمعی و بسط و تعمیق فرهنگ مشارکت در امور دانشگاهی در این واحد تأسیس شده است که با عنایت به ضوابط مندرج در آیین نامه­های مربوطه فعالیت های خود را انجام می­دهند بعد دیگر فعالیت­های فرهنگی نهاد مقدس بسیج است که به منظور تحقیق آرمانهای حضرت امام خمینی(ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر تحقق دانشگاه اسلامی و اشاعه‌ی تفکر بسیجی در چارچوب ضوابط و مقررات دانشگاه فعالیت خود رادر قالب برگزاری اردوهای راهیان نور و اجرای سایر برنامه­هاانجام می دهد. و در حال حاضر آمار بسیجیان این دانشگاه 400نفر می باشد.

در امر ورزش نیز می‌توان برگزاری اولین دوره مسابقات پینگ پنگ دانشگاه پیام نوراستان مرکزی، برگزاری مسابقات تکواندو انتخابی المپیاد ورزشی دختران و پسران، برگزاری مسابقات کاراته دختران و پسران دانشگاه پیام نور استان، برگزاری مسابقات دو و میدانی، آمادگی جسمانی­پیام­نور استان، برگزاری­ مسابقات فوتسال­ و والیبال و سایرمسابقات ورزشی.
از جمله عملکردهای دیگر می‌توان به برگزاری مراسم زیارت عاشورا و اقامه نماز جماعت و مناسبت­های مذهبی­و بزرگداشت اعیاد، موالید و شهادت ائمه معصومین (ع).
تشکیل کانونها و انجمن­های علمی در دانشگاه و انجام فعالیت های مختلف، برگزاری مسابقات قرآن،جلسات مختلف پرسش و پاسخ و تشکیل جلسات شورای فرهنگی و بسیج اساتید، برگزاری کرسی­های آزاد اندیشی با موضوعات مختلف.
برگزاری همایش پژوهشی شهرستان، برگزاری جشن­های دانشگاهی، برگزاری اردوهای زیارتی و سیاحتی، ارائه تسهیلات دانشجویی از جمله وام شهریه  و­ برگزاری اولین ­و دومین جشنواره نشریات دانشجویی دانشگاه­های پیام نور استان­مرکزی­درسالهای1388و1389.
برگـزاری کارگاه‌های آموزشـی و ارائه مشـاوره ­رایگـان­ در زمینـه­های­ مختـلف به دانشـجویان، برگزاری نشست­های مختلف پیرامون عفاف و حجاب، امربه معروف و نهی ازمنکر و سایر موضوعات، برگزاری مراسم افطاری به مناسبت مـاه مبـارک رمـضان،
حوزه آموزشی
    در حال حاضر1100نفردر17رشته تحصیلی حقوق، علوم اجتماعی‌(پژوهشگری)، علوم اجتماعی(تعاون­ و رفـاه)، الهـیات(قـرآن ­و حدیث)، الهیات(فقه و مبانی)، مهندسی نرم افزار، مهندسی فناوری اطلاعـات، ادبیـات  فارسـی، مدیریت بازرگانی، حسابداری، علوم سیاسی، مدیـریـت­صـنعـتی، مدیریـت جـهانگردی، مـشاوره و راهنمایی، مهندسی کشـاورزی، عـلوم اقتصادی در این واحـد مشـغول­ بـه ­تحصـیل ‌هستند.
راه اندازی ساختمان جدید دانشگاه
 به گفته رئیس دانشگاه پیام نور در پی بالا بردن سطح کیفی و ارتقاء و توسعه فیزیکی این دانشگاه و بعد از رفع مشکلات پیمانکار قبلی و شروع به کار پیمانکار جدید در اردیبهشت92 مجدداً تکمیل ساختمان جدید دانشگاه در زمینی که مساحت آن حدود 7هکتاراست آغاز و آماده بهره برداری جهت تسهیل برگزاری کلاس‌ها و فعالیتهای آموزشی و فرهنگی می باشد.